Strach mysli - předejme žezlo srdci

01.08.2015 15:40

Jak pracuje mysl? Úžasně. To co ona umí je opravdu skvělé, ALE... zase je tu jedno ale, viďte. Žijeme v období kdy už je vidět, že jsme ovládáni strachem a dokonce celým systémem založeným na strachu. Je moc dobrá zpráva, že už je na tento stav vidět. Jakmile to vidím, mohu to změnit. Strach je zvláštní fenomén - původně vznil jako zkušenost, která nás měla varovat a ochránit a držet v bezpeční. Na základě nějaké zkušenosti dokážeme predikovat výsledek. Záměrně jsem použila tak učené slovo, neboť chci dál pokračovat tím - že v současné době je nám mnohé "predikováno" - tedy předpovídáno a my se toho chytáme, přemýšlíme nad tím jak nad hotovou věcí, která určitě musí stát nám. Taková zkušenosti, ale není naše vlastní, ale zkušenost někoho jiného. To je skvělé, můžete namítnout, aspoň nemusím já zažívat to co ostatní a přitom se z toho mohu poučit. 

V jistém slova smyslu ano, ale pokud se pod někým utrhl kousek cesty při pochodu v dešti v horách, neznamená to, že vám se to má stát taky a že dokonce stane. Strach nás měl varovat a udržet v bezpečí, ale pokud je strach přítomný pak zavírá naše srdce a ochromuje naši mysl. Pokud žijeme pod neustálým strachem z něčeho - pokud se bojíme, že nejsme dost dobří, že budeme opuštění, že nemáme dostečné informace a vzdělání, že budeme zraněni zabiti nebo opuštěni, nemůžeme žít svůj potenciál. Když jsme v neustálém strachu nemůžeme myslet a cítit jasně.

Jakmile si uvědomíme tuto celkem jednoduchou věc, že je okolo nás mnoho založeno na povinnosteh, které ale souvisí se strachem máme možnost volby. Do té doby ne. Do té doby si nejsme vědomi, že jsme součástí celého tohoto systému. 

Vezměme si nějaké příklady: Nebudeme je rozebírat, jen je zmíníme, nyní jde pouze o to všimnout si, že tam strach je. (Pokud to nejsou příklady, které zrovna vám jsou srozumitelné nebo vlastní, pohleďte do svého života a dle své intuice a citlivosti a najděte, kde se strach ukrývá. Někdy je mistrě schován. Obzvlášť u úspěšných lidí, si na sebe bere různé podoby, aby měl ve systému své místo, abyste jej neodhalili.)

1. Jste s přáteli na večírku. Doma jste řekli, že přijdeme do 23 hod a teď vidíme, že se vám ještě nechce odejít. Co uděláte? Necháte to být a na večírku zůstanete, aniž byste o sobě dali vědět? Proč o sobě nedáte vědět? Jaký pocit uvnitř cítíte? Jaké možné "výmluvy" vám naskakují, "ale stejně už budou spát, to je jedno jestli v jedenáct nebo déle..." nebo Jdete domů zavolat, či poslat zprávu. S jakým pocitem? "To zase uslyším řeči, no aspoň to budu mít za sebou než ty pohledy ráno" nebo "Zavolám že tu zůstávám, ať nemají strach."

2. Platíte své účty včas, ale kdyby se vaše platba měla opozdit - jaké emoce se objeví? Máte strach ze sankcí, z popotahování... z čeho máte strach?

3. Co za zprávy slyšíte v TV novinách, kolik ji je povzbuzujících a láskyplných a které predikují drama a hrozbu. Co cítíte po shlédnutí zpráv, jak se cítíte, co si nesete do postele do spánku?

4. Platíme si zdravotní připojištění? Pro případ... a doplňte si různé varianty zranění či nemocí. 

Jak tedy uvažujeme? Na co myslíme to je k nám voláno, přitahováno. Všimněte si kde všude jsme ovládáni ve svých rozhodnutích strachem. Neříkám, že máte vypovědět všechny smlouvy... jen poukazuji na naše podněty. Podněty, které nás vedou k rozhodnutím. Je náš podnět motivován strachem nebo láskou? A jaký může být výsledek, jsme-li motivováni strachy.

Co když se všechny předpovědi mýlí? Co když jejich platnost už vypršela? Co když je požehnáno a podporováno žít v souladu se svými přáními a v lásce? Co když se máme rozhodovat ze svého srdce? Co když předpovědi  a životy založené na "možná" jsou smutným mrháním lidského potenciálu?

Existuje i cesta života bez strachu. Tuto cestu lze nalézt během meditací, tance, malování. Touto cestou lze jít za pomoci pochopení principu jak pracuje mysl. Ona není nepřítel, ale má své možnosti a my vložili vše na její kartu a na srdce jsme zapoměli. Místo abyste ztráceli čas mrháním své slíly a potenciálu na "možná" a "co kdyby" a "ale oni..." soustřeďte se na tady a teď. Teď to můžete změnit. Můžete to změnit teď:) to je moc dobrá zpráva. Dokážete si představit svůj lepší způsob žití?

Jak tedy zůstat klidný, když toto vše okolo nás prostě je? Jak zůstat ve svém srdci a vnitřním klidu a nepropadat emocím, ačkoli okolo mne to není růžové? Jak poznám, že jsme ovládaný strachem?

Poznáte to. Jakmile toto čtete, jakmile si položíte otázku "jak to mám já?", už jste na cestě rozpoznávání a jste jinde než ten, kdo si takovou otázku nikdy nepoložil.

Pokud vás v tomto tématu zajímá víc - nabízím vám seminář Silou svého slova změníš svů život.

Krásné dny, s láskou Monika